Hogyan ébredj kipihenten egy fárasztó nap után...
Szülőnek lenni a lehető legcsodálatosabb dolog, de olykor eljön az a pont, amikor teljesen kimerültnek, elveszettnek érezzük magunkat, és semmire sem vágyunk, csak hogy elmenekülhessünk a világ elől egy lakatlan szigetre.
Ahogy a mondás is tartja: “Akkor szép az élet, ha zajlik”.
Egésznap azt hallod, hogy… Anya? Anyaa? Anyaaa? Apa? Apaa? Apaaa? S mire odaérsz, hogy lefektetted a gyerekeket, a lábadon alig állsz és csak bezuhansz az ágyba, miután a gyerekek elaludtak. De persze elaludni nem fogsz tudni, hiszen azon töröd az agyad, mit felejtettél el? Holnap mit csinálsz másként!? Úristen, a mosás! Másnap pedig minden kezdődik előröl, és olyan érzésed van, mintha csak pár perce hunytad volna le a szemed.
Elárulok nektek pár tanácsot, ami nekem segített kipihentebben ébredni. Hogyan is írjam le neked ezt az érzést, amiben részesülsz, ha betartod ezt a pár szabályt….? Mintha eltalálnának egy energia labdával, mint a kidobósban. Csak itt nem kell kiállnod a játékból, hanem az a jutalom, hogy tudsz játszani egész nap!
Boldogabban, kiegyensúlyozottabban tudjátok majd a gyermekeitekkel együtt tölteni az időt. Sokan vágyunk arra, hogy szülők lehessünk, így fontos, hogy a pillanatokat kitudjuk élvezni!
Na de nézzük, mi is az a pár szabály?
Ne kattogjunk lefekvés előtt olyan dolgokon, amik nem jó érzéssel töltöttek el minket. Próbáljunk meg kikapcsolni! Tudom nem könnyű, de bizonyos kutatások is megállapították, hogy nagyon nem mindegy mire gondolunk lefekvés előtt. Ha a minket ért negatív hatásokra összpontosítunk, alhatunk bármennyit, szervezetünk nem képes feltöltődni és helyreállni az éjszaka folyamán. Viszont, ha egy vidám dologra összpontosítunk, pihentető és mély alvásban lehet részünk.
Miért is fontos a mély alvás? Nem térnék ki a különböző alvási szakaszokra és azok idejére, de ha érdekel téged, akkor rengeteg cikket találsz róla. De a mi esetünkben ez azért fontos, mert a sejtjeink ebben a fázisban regenerálódnak, és testünk energiaszintje itt áll helyre. Röviden ekkor pihenjük ki a napot. Agyunk glükóz feldolgozásának folyamata ebben a szakaszban a legaktívabb, és növekedési hormonjaink felszabadulnak, amik a szöveteinknek segítenek megújulni.
Ha egész nap nem volt időd, hogy megidd a kávéd, este felé már ne tedd! A túlzott koffein fogyasztás következménye, hogy emelkedik a pulzusszám és a vérnyomás. Helyette inkább vegyél egy forró fürdőt! Ez hozzájárul a testednek elérni az ideális hőmérsékletet, ami az alváshoz kell. Sajnos itt is van egy kitétel, amit be kell tartanunk, hogy működjön! Méghozzá, hogy ezt minimum az alvás előtt egy órával tegyük meg.
Amit a gyerekeinktől is elvárunk, várjuk el magunktól is! Próbáljunk meg minden nap ugyanabban az időben lefeküdni! Kapcsoljuk ki a számítógépet, televízót, és legyen sötét a hálószobában. A megfelelő hormontermelés és regenerálódás este 10 és hajnali 2 között történik. Viszont, ha még ekkor sem alszunk, sanszos, hogy a másnapunk egy katasztrófa lesz. Sokan vagyunk hajlamosak kiélvezni az éjszaka csendjét, de fokozatosan szoktassuk magunkat, hogy 10 óra előtt fekszünk le aludni. Az a mosatlan holnap is megvár! Első pár hétben akár csak heti egy nap, majd a következő hetekben növeljük a napok számát. Hidd el hálás leszel érte másnap! Megfelelő alvásmennyiség minimum napi 7 óra legyen.
Gondosan válasszuk meg matracunkat, párnánkat, paplanunkat. Mondanom sem kell, ha az ízületeink az alvás során nem tudnak megpihenni, fájó derékkal, karral ébredünk, az egész napunkra hatással lesz. Ha tanácstalanok vagyunk, kérjük szakemberek segítségét, ők segíteni fognak a tökéletes ágybetét, párna, paplan kiválasztásában. Adjuk meg testünknek a regenerálódás lehetőségét, hiszen ez mindenkinek jár! És miért fontos a paplan? Testünkkel érintkező anyagok nagyban befolyásolják annak hőszabályzó képességét. Preferáljuk a természetes anyagokat, hiszen akár len, pamut vagy a gyapjú paplan nedvesség és hőszabályzó tulajdonságai egyformán kiválóak, arról nem is beszélve, hogy testünkhöz is alkalmazkodnak.
És itt jön a következő lépés!
Figyeljünk a hálószoba hőmérsékletére! Tekerjük le a termosztátot! Nyáron pedig ne irányítsuk a klímát a testünkre! Az egyes alvási szakaszok eléréséhez elengedhetetlen az ideális testhőmérséklet, hiszen testünk temperatúrája csökken az elalváshoz készülődve, majd ahogy közeledünk az ébredéshez, újra növekedni kezd. Amíg a gyermekeknél az ideális szobahőmérséklet 18 és 21 Celsius fok, addig a felnőttek esetében ez 15 és 19 fok között mozog.
Mondanom sem kell, hogy a mozgás is segít az alvásproblémák leküzdésében. De hogy is írnám, hogy mozogj, mikor egy gyermek mellett képtelenség egy helyben pihengetni, és kilométereket nem megtenni rohangálva az etetőszék és a konyha között. Vagy amíg a mosást kiteregetjük, de etessük meg kedvenc babáját is, hiszen ő is éhes, de közben csörög a telefon és boltban sem voltunk! Az éjszakai alvás pihentetőbb, ha fizikailag aktívak vagyunk, de ugye ez legalább egy pipát jelent a listában!
Remélem tudtunk nektek segíteni. Apró kis részletek ezek a mindennapokban, de ezeket könnyebb elérni, mint elutazni egy lakatlan szigetre! : )